Henkilötiedot

Nimi: Juha Rehula

Ikä: 55

Työ: Kansanedustaja 1996-

Asuinpaikka: Hollola

Koulutus: Sosionomi

Puolue: Suomen Keskusta

Sotilasarvo: Kapteeni

Vaalipiiri: Hämeen vaalipiiri 24.03.1999–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 14.03.2018–, Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 07.09.2017–, Perustuslakivaliokunta (jäsen) 07.09.2017–, Suuri valiokunta (varajäsen) 07.09.2017–

Valtioneuvoston jäsenyydet: Perhe- ja peruspalveluministeri (Sipilä) 29.05.2015–09.07.2017, sosiaali- ja terveysministeri (Kiviniemi) 22.06.2010–21.06.2011, sosiaali- ja terveysministeri (Vanhanen II) 24.05.2010–21.06.2010

Työura: Padasjoen kunnan hallintojohtaja 1996-1999, Pukkilan kunnan vs. kunnansihteeri 1995-1996, Tmi Juha Rehula 1992-1994, Valkealan kunnan vs. kunnankamreeri 1990-1991

Valtiolliset luottamustehtävät: Asuntoneuvosto 1997-1999

Kunnalliset luottamustehtävät: Päijät-Hämeen liiton hallitus 2013-2015, Hollolan perusturvalautakunta, pj 2006-2008, Päijät-Hämeen koulutuskonsernin hallitus, vpj 1997-2006, Päijät-Hämeen koulutuskonsernin hallitus 1995-2006, Päijät-Hämeen koulutuskuntayhtymän liittovaltuusto, 1. vpj 1994-1995, Päijät-Hämeen koulutuskuntayhtymän liittovaltuusto 1985-1995, Hollolan kunnanvaltuusto, 2. vpj 1988-1991, Hollolan kunnanvaltuusto, 1. vpj 1992-1996, 1999-2000, Hollolan kunnanvaltuusto, pj 1997-1998, 2001-2010, Hollolan kunnanvaltuusto 1985-

Muut luottamustehtävät: Keskustan varapuheenjohtaja 2012-, Valo, valtakunnallinen liikunta- ja urheiluorganisaatio ry, pj 2013, Valo, valtakunnallinen liikunta- ja urheiluorganisaatio ry, vpj 2012-2013, Suomen Kuntoliikuntaliitto, pj 2010-2013, Muistiliiton liittovaltuusto, pj 2000-2008, Kansaneläkelaitos, tilintarkastaja 1998-2000, Lahden hevosystäväin seuran johtokunta 1998-2006, Päijät-Hämeen liikunta ja urheilu ry, pj 1998-2007, Keskustan puoluehallitus 1995-2000, Keskustan Päijät-Hämeen piiri, pj 1994-2000, Keskustan puoluevaltuuskunta 1991-1994, 2010-2012