CV

Rehula, Juha Tapani
Kansanedustajana 19.11.1996 –

Perhe- ja peruspalveluministeri 29.5.2015-10.7.2017

Sosiaali- ja terveysvaliokunta 2011-2015, puheenjohtaja

Sosiaali- ja terveysministeri 24.5.2010-22.6.2011

Sosionomi 1990 (Tampereen yliopisto)
Ylioppilasmerkonomi 1986 (Lahden kauppaoppilaitos)
Syntymäaika ja -paikka: 03.06.1963 Hollola
Naimisissa, 2 lasta
Sotilasarvo: kapteeni

Jäsenenä aiemmin
Suuri valiokunta
Sosiaali- ja terveysvaliokunta 20.11.1996 -23.5.2010 (pj 04.05.2007 – 23.5.2010) ja pj 30.06.2011 – 21.04.2015
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta

Keskustan eduskuntaryhmä (2. vpj 02.02.2006 -23.5.2010)

Tulevaisuusvaliokunta
Perustuslakivaliokunta
Hallintovaliokunta
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut

Työura ennen eduskuntaa 1990-1996
Valkealan kunnan vs. kunnankamreeri
Tmi Juha Rehula
Pukkilan kunnan vs. kunnansihteeri
Padasjoen kunnan hallintojohtaja

Useita kunnallisia ja maakunnallisia luottamustehtäviä
Hollolan kunnanvaltuusto 1985- (puheenjohtaja 1997-1998, 2001-2010)
Päijät-Hämeen koulutuskonsernin vpj 1997-2006
Päijät-Hämeen liiton hallituksen jäsen 2013 -2015

Muita nykyisiä ja aikaisempia luottamustehtäviä
Suomen Keskustan varapuheenjohtaja 2012 –
Keskustan puoluevaltuuskunta 1991-1994,2010-2012
Keskustan Päijät-Hämeen piirin puheenjohtaja 1994-2000
Keskustan puoluehallitus 1995-2000
Muistiliiton liittovaltuusto (pj) 2000-2008
Suomen Kuntoliikuntaliitto, pj 2010-2013
Valtakunnallinen liikunta ja urheiluorganisaatio Valo pj ja vpj 2012 ja 2013
Päijät-Hämeen liikunta ja urheilu pj1998-2007
Lahden hevosystäväin seuran johtokunta 1998-2006